RNS1E101MDN1
DigiKey Part Number
493-17571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1E101MDN1
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNS1E101MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm