UHE1V151MPD1TD
DigiKey Part Number
493-15255-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15255-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V151MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
448 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
130 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C