UPM1J681MHD
DigiKey Part Number
493-5619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J681MHD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1J681MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.05 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C