UPM1V151MPD6
DigiKey Part Number
493-15780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V151MPD6
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1V151MPD6 Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C