UPW1H330MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1,304
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 193
Unit Price: ₱33.94000
Datasheet
In Stock: 57
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1H330MED
DigiKey Part Number
493-1895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1H330MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C