UVY1J330MED1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UVY1J330MED1TD |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UVY1J330MED1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |