UVZ2A471MHD1TN
DigiKey Part Number
493-13509-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13509-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2A471MHD1TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVZ2A471MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.0725 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C