UWJ1H3R3MCL1GB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UWJ1H3R3MCL1GB |
Description | CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UWJ1H3R3MCL1GB Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 17 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ High Frequency 25.5 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |