UZR1H2R2MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1,008
Unit Price: ₱54.19000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,440
Unit Price: ₱33.94000
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UZR1H2R2MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10122-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-10122-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZR1H2R2MCL1GB
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UZR1H2R2MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
13 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
19.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.156" (3.95mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C