UZT1H3R3MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10181-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-10181-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10181-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZT1H3R3MCL1GB
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UZT1H3R3MCL1GB Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
12 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
18 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C