F16FB-05LLC--E
F16FB-05LLC--E
F16FB-05LLC /E
DigiKey Part Number
563-1107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F16FB-05LLC /E
Description
FAN BLOWER 16X4.5MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 5VDC Square - 16mm L x 16mm H Sleeve 0.424 CFM (0.012m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
3.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
200 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.003 lb (1.36 g)
Size / Dimension
Square - 16mm L x 16mm H
Current Rating (Amps)
0.040A
Width
4.50mm
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Air Flow
0.424 CFM (0.012m³/min)
Material - Frame
Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.022 in H2O (5.5 Pa)