SM-42TW504 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Unit Price: ₱146.35305
Datasheet
500 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-42TW504
DigiKey Part Number
SM-42TW504TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-42TW504CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-42TW504DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42TW504
Description
TRIMMER 500KOHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM-42TW504 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%