06015KA-24J-AA-00
DigiKey Part Number
12-06015KA-24J-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06015KA-24J-AA-00
Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 11.7 CFM (0.328m³/min) 2 Wire Leads
Noise
19.0dB
Series
Power (Watts)
960 mW
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.040A
Width
15.00mm
Voltage Range
18.5 ~ 27.6VDC
Air Flow
11.7 CFM (0.328m³/min)
Static Pressure
0.034 in H2O (8.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 25°C