08015SS-12N-AT-00
08015SS-12N-AT-00
08015SS-12N-AT-00
DigiKey Part Number
P124180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08015SS-12N-AT-00
Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 34.0 CFM (0.952m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
34.0dB
Mfr
Power (Watts)
2.52 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.122 lb (55.34 g)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.210A
Width
15.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
34.0 CFM (0.952m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C