171-037-113R011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Unit Price: ₱691.10160
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Unit Price: ₱691.10160
Datasheet
In Stock: 614
In Stock: 37
In Stock: 22
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-037-113R011
DigiKey Part Number
5237ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-037-113R011
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
171-037-113R011 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C