172-E15-103R911
172-E15-103R911
172-E15-103R911
DigiKey Part Number
102915MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-103R911
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E15-103R911 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C