173-E15-113R141
173-E15-113R141
173-E15-113R141
DigiKey Part Number
173-115MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E15-113R141
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
173-E15-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C