174-E37-211R141 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 18
Unit Price: ₱1,048.08000
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
174-E37-211R141
DigiKey Part Number
174-37FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-211R141
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C