180-062-113R011
180-062-113R011
180-062-113R011
DigiKey Part Number
7862ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-113R011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-062-113R011 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C