180-078-113R021
180-078-113R021
180-078-113R021
DigiKey Part Number
8878ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-078-113R021
Description
CONN D-SUB HD PLUG 78POS PNL MNT
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-078-113R021 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
4
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C