180-M44-103L021
DigiKey Part Number
180-M4421MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-103L021
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M44-103L021 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents, Shielded
Connector Type
Plug, Male Pins
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C