180-M44-113R911
180-M44-113R911
180-M44-113R911
DigiKey Part Number
180-M4491DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-113R911
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M44-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C