180-M44-203L021
DigiKey Part Number
180-M4421FN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-203L021
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M44-203L021 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Shielded
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C