180-M62-103L021
DigiKey Part Number
180-M6221MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-103L021
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M62-103L021 Models
Current Rating (Amps)
5A
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C