180-M62-113R001
180-M62-113R001
180-M62-113R001
DigiKey Part Number
180-M6201DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M62-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C