180-M62-113R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Unit Price: ₱1,699.56000
Datasheet
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
180-M62-113R011
180-M62-113R011
180-M62-113R011
DigiKey Part Number
180-M6211DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-113R011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180-M62-113R011 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C