180-M62-113R911
180-M62-113R911
180-M62-113R911
DigiKey Part Number
180-M6291DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-113R911
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M62-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C