181-015-113R551
DigiKey Part Number
37-181-015-113R551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-015-113R551
Description
HIGH DENSITY RIGHT ANGLE D-SUB
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
3
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Form
Machined
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C