182-037-113R431 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 54
Unit Price: ₱1,354.00000
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 26
Unit Price: ₱2,315.00000
Datasheet
In Stock: 13
EDAC Inc.
In Stock: 0
WEC
In Stock: 1,000
Amphenol CS (FCI)
Image for 182-037-113R431 is not available
182-037-113R431
DigiKey Part Number
182-037-113R431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-113R431
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
182-037-113R431 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C