183-015-113R541 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 357
Unit Price: ₱2,062.81000
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
WEC
In Stock: 60
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
183-015-113R541
183-015-113R541
183-015-113R541
DigiKey Part Number
183-315ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-015-113R541
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-015-113R541 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C