183-015-113R571 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 357
Unit Price: ₱2,062.81000
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.00000
Datasheet
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
WEC
In Stock: 60
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
183-015-113R571
183-015-113R571
183-015-113R571
DigiKey Part Number
183-115ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-015-113R571
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-015-113R571 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C