822B016-273L501
DigiKey Part Number
822B016-273L501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-273L501
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
16
Voltage Rating
315V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.169" ~ 0.205" (4.30mm ~ 5.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C