822B016-273L601
DigiKey Part Number
822B016-273L601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-273L601
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Color
Black, Silver
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
6A
Voltage Rating
315V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C