950-025-010R011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱479.84790
Datasheet
25 Position Two Piece Backshell Connector Gray 60° Unshielded
950-025-010R011
DigiKey Part Number
950-25P60E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
950-025-010R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 60DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
950-025-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
60°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos