953-037-030R121 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱681.99040
Datasheet
37 Position Two Piece Backshell Connector Silver 35° Shielded
953-037-030R121
DigiKey Part Number
953-37C35E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
953-037-030R121
Description
CONN BACKSHELL 37POS 35DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
953-037-030R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
35°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos