502BA104KDG2
DigiKey Part Number
502BA104KDG2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
502BA104KDG2
Description
10W 700J 100K OHMS 10% SLAB
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±10% 10W Ceramic Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
0/ -2000ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets (not included)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" L x 0.252" W (50.80mm x 6.40mm)
Resistance
100 kOhms
Height - Seated (Max)
1.500" (38.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W