L50J10KE
L50J10KE
L50J10KE
DigiKey Part Number
L50J10KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50J10KE
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W
Detailed Description
10 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
10 kOhms
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W