D2F-01L30-A1
DigiKey Part Number
39-D2F-01L30-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2F-01L30-A1
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 0.1A 30V
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
D2F-01L30-A1 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Operating Force
55gf
Operating Position
0.374" (9.5mm)
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C