D2F-L30-D3
DigiKey Part Number
39-D2F-L30-D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2F-L30-D3
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
EDA/CAD Models
D2F-L30-D3 Models
Category
Termination Style
Solder Lug
Operating Force
150gf
Operating Position
0.374" (9.5mm)
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
3A (AC), 2A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C