G3VM-401G(TR) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 796
Unit Price: ₱187.58000
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Unit Price: ₱146.26600
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm)
Omron's NEW G3VM VSON MOSFET Relay
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
G3VM-401G(TR)
DigiKey Part Number
39-G3VM-401G(TR)TR-ND - Tape & Reel (TR)
39-G3VM-401G(TR)CT-ND - Cut Tape (CT)
39-G3VM-401G(TR)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-401G(TR)
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G3VM-401G(TR) Models
Category
Voltage - Input
1.15VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 400 V
Series
Load Current
120 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
On-State Resistance (Max)
35 Ohms
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C