G3VM-601FR
DigiKey Part Number
39-G3VM-601FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-601FR
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-600V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3VM-601FR Models
Category
Voltage - Input
1.64VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 600 V
Series
Load Current
600 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
2 Ohms
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C