ED500/2DS
ED500/2DS
ED500/2DS
DigiKey Part Number
ED1623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED500/2DS
Description
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ED500/2DS Models
Category
Wire Gauge
14-22 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V