EDSTLZ1575/16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱107.06364
Datasheet
Image for EDSTLZ1575/16 is not available
EDSTLZ1575/16
DigiKey Part Number
EDSTLZ1575/16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1575/16
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBTP)
Number of Positions
16
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
8
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
2
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)