EDSTLZ1590/10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱87.04229
Datasheet
Image for EDSTLZ1590/10 is not available
EDSTLZ1590/10
DigiKey Part Number
EDSTLZ1590/10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1590/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° 45° Through Hole
Category
Header Orientation
45°
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry
45°
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBTP)
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)