EDSTLZ955/10
EDSTLZ955/10
EDSTLZ955/10
DigiKey Part Number
ED1857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)