OSTV8083150
DigiKey Part Number
OSTV8083150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV8083150
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
14-30 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
8
Screw Size
M2
Positions Per Level
8
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
8 A