OSTVK033150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱54.48830
Datasheet
Image for OSTVK033150 is not available
OSTVK033150
DigiKey Part Number
OSTVK033150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK033150
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Contact Material
Brass
Positions Per Level
3
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.433" (11.00mm)