OSTVL083150
DigiKey Part Number
OSTVL083150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL083150
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.866" (22.00mm)