Image for OSTVL14B150 is not available
OSTVL14B150
DigiKey Part Number
OSTVL14B150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL14B150
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 2.50MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) Vertical Through Hole
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
125 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Positions Per Level
7
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.689" (17.50mm)