Image for OSTVL14B151 is not available
OSTVL14B151
DigiKey Part Number
OSTVL14B151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL14B151
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 2.50MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
125 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Positions Per Level
7
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.150" (3.81mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.862" (21.89mm)